Extraliga žen - 4. kolo: TJ Ostrava - VK UP Olomouc 3:2

TJ Ostrava přivítala v rámci čtvrtého kola UNIQA volejbalové extraligy žen družstvo VK UP Olomouc. Domácí hráčky zatím ve všech třech předchozích utkáních zvítězily, získaly v nich 8 bodů a patřila jim před utkáním průběžná druhá příčka v tabulce. Hostující děvčata z Olomouce odehrála o zápas méně, avšak obě předchozí utkání vyhrála a neztratila ani set. Olomoucký celek se před utkáním nacházel hned za Ostravou na třetí příčce v tabulce. Očekával se velmi zajímavý souboj. Mladý ostravský tým změřil síly se zkušeným celkem Olomouce, který má v týmu několik zahraničních posil. Drama nakonec trvalo 5 setů, rozhodnout o vítězi musel až tie-break. V něm se radovaly hráčky domácího celku TJ Ostrava, které zatím v letošní sezoně nepoznaly prohru.

TJ Ostrava – VK UP Olomouc 3:2 (25:22, 25:22, 20:25, 27:29, 15:10)

Rozhodčí: Trumpeš D., Peloušek J.
č.: 21017 dne: 7. 10. 2021 v hod.: 17:00
Počet diváků: 150

Domácí: Zemanová, Pospíšilová, Štrbová, Jedličková, Kotlabová, Nečiporuka, libero Jančová. Střídaly: Kašparová, Jasečková, Bauerová, Chládková
Hosté: Gambová, Mostsitska, Štimac, Šepelová, Blanco, Babič, libero Kulová. Střídaly: Šmídová, Lazárková, Kneiflová

Andrea Štrbová (kapitánka TJ Ostrava): „Jsem ráda, že máme další výhru doma. Chtěla bych pochválit Olomouc, protože hrála opravdu výborně a předvedla perfektní výkon na naší palubovce. Chtěla bych poděkovat divákům a jsem ráda, že jsme předvedly týmový výkon. Skvěle zahrály všechny hráčky i z lavičky, zvláště Sany (pozn. Sandra Kotlabová,), která to držela celý zápas a jsem ráda, že jsme to dotáhly do vítězného konce.“
Zdeněk Pommer (trenér TJ Ostrava): „Já jsem si dnešní zápas moc užil, protože předchozí dva zápasy jsem byl na tzv. PP (pivo, párek) v hledišti, takže dnes jsem byl blíže hřišti a byl to z naší strany výborný vstup do zápasu proti Olomouci, který je jasným favoritem ligy. Olomouc má spoustu cizinek. Bohužel jsme nebyli tak důrazní a agresivní další dva sety, ale důležité bylo, že jsme se vrátili do zápasu i po prohrané koncovce čtvrtého setu, řekl bych smolně prohrané. Tie-break byl zcela jednoznačný. Takové zápasy musí samy o sobě zvát daleko více fanoušků do hlediště a my chceme hrát pro diváky, holky dneska odehrály bombastický zápas.“
Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): „V prvních dvou setech jsme udělaly hodně chyb na servisu a ztratily jsme dvě těsné koncovky. Ostrava hrála dobře celý zápas, my jsme od třetího setu zlepšily naši hru a tím jsme dotáhly zápas do tie-breaku. Čtvrtý set byl hodně o štěstí, vedly jsme, ale pak jsme domácí nechaly nás dotáhnout a se štěstím jsme uhrály koncovku. Tie-break je vždy o štěstí, o pár míčích a Ostrava nás tam párkrát čapla a uhrála to a zaslouženě vyhrála.“
Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Ostrava odehrála výborný zápas. Ve všech setech ukázali, že mají tu hru srovnanou, že už na tom pracují hodně dlouho a my jsme dneska hráli katastroficky v obraně, obzvláště na bloku. Věděli jsme, co máme blokovat, ale holt se nám ty hráčky nepodařilo zastavit. Tam bych asi viděl největší problém, jinak ta hra byla vyrovnaná a myslím si, že se to utkání muselo divákům líbit.“

Úvod prvního setu byl velice vyrovnaný. První přímý bod z podání zapsala domácí Sandra Kotlabová, která upravila stav na 5:4. Ostrava sice vedla ještě 7:5, hostě pak třemi body v řadě otočili na 7:8. Za stavu 11:14 si bral první oddechový čas trenér domácích Zdeněk Pommer. Ostravské volejbalistky dotáhly na 13:14, následoval boj o každý bod. Domácí hráčky musely stále dotahovat rozdíl ve skóre. Od stavu 16:18 Ostrava zapsala hned čtyři body v řadě a šla do koncovky s dvoubodovým náskokem 20:18. Také koncovka nabídla velký boj o každý bod. Za vyrovnaného stavu 22:22 přišel další oddechový čas domácích. Ostravské volejbalistky ale zvládly koncovku prvního setu lépe a další body už soupeři nedovolily. Druhý oddechový čas si brali hosté za stavu 24:22 pro Ostravu. Ani ten však nezabránil domácím v získání prvního setu. Ostrava zvítězila poměrem 25:22.
Druhý set začal opět napínavou přetahovanou. Tříbodový rozdíl ve skóre ukázala světelná tabule v hale až za stavu 10:7 pro domácí tým, na což reagoval trenér hostů Martin Hroch oddechovým časem. Po něm Ostrava zapsala další dva body a stav už byl 12:7, později 14:7 pro domácí. Olomoucká děvčata snížila na 14:11. Ostrava si udržovala svůj (chvílemi těsný) náskok až do koncovky. Po vyhraném druhém setu v poměru 25:22 se domácí tým ujal vedení v zápase 2:0 na sety.
Na začátku třetí sady se opět bojovalo o každý bod. Vyrovnáno bylo ještě za stavu 8:8, pak ale hostující tým přidal na důraze v útoku a lépe blokoval. Olomoučanky poté odskočily (8:12, 9:14 z pohledu domácích). Domácím hráčkám se přestalo dařit a hosté tak udržovali pohodlný náskok (14:20, 18:24) až do konce setu, který nakonec skončil 25:20 pro Olomouc.
Čtvrtý set nabídl opět dramatický úvod, ale osmibodová série olomouckých hráček znamenala změnu skóre ze stavu 7:6 na 7:14. Domácím se podařilo nepříznivý vývoj setu zvrátit. Bylo srovnáno na 18:18, později na 22:22. Koncovka byla napínavá a přinesla další nerozhodný stav (24:24). Ostrava nedokázala proměnit tři setboly a z vítězství ve čtvrté sadě se nakonec radovaly hráčky Olomouce. Utkání šlo za vyrovnaného stavu 2:2 do tie-breaku.
Úvod pátého setu se nesl ve znamení těch předchozích. Srovnáno bylo za stavu 5:5, Ostrava poté odskočila (7:5) a strany se v utkání naposledy měnily za stavu 8:6 pro domácí tým. Ostravské volejbalistky už si náskok dokázaly udržet a nakonec zvítězily 15:10. Celkově tak porazily soupeřky z Olomouce 3:2 na sety.

Autor: Radek Karnufek